< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

289 (CCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 289 година од новата ера, 289. од првиот милениум, 89. од III век и последна од 280-тите.

289 во разни календари
Грегоријански календар289
CCLXXXIX
Ab urbe condita1042
Асирски календар5039
Балиски календар210–211
Бенгалски календар−304
Берберски календар1239
Будистички календар833
Бурмански календар−349
Византиски календар5797–5798
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2985 или 2925
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2986 или 2926
Коптски календар5–6
Етиопски календар281–282
Еврејски календар4049–4050
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера345–346
 - Сачка ера210–211
 - Кали-југа3389–3390
Холоценски календар10289
Ирански календар333 п.п. – 332 п.п.
Исламски календар343 п.х. – 342 п.х.
Јавански календар169–170
Јулијански календар289
CCLXXXIX
Корејски календар2622
Мингуо-календар1623 пред Р. Кина
民前1623年
Нанакшахи−1179
Селевкидски календар600/601 г.г.
Тајландски сончев календар831–832
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
415 или 34 или −738
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
416 или 35 или −737

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5797 и 5798 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5039 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4049 и 4050 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1042.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 289 година се протега во 2925 и 2926, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2985 и 2986 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 832. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 343 и 342 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   289 на Ризницата ?