< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

278 (CCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 278 година од новата ера, 278. од првиот милениум, 78. од III век и деветта од 270-тите.

278 во разни календари
Грегоријански календар278
CCLXXVIII
Ab urbe condita1031
Асирски календар5028
Балиски календар199–200
Бенгалски календар−315
Берберски календар1228
Будистички календар822
Бурмански календар−360
Византиски календар5786–5787
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2974 или 2914
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2975 или 2915
Коптски календар−6 – −5
Етиопски календар270–271
Еврејски календар4038–4039
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера334–335
 - Сачка ера199–200
 - Кали-југа3378–3379
Холоценски календар10278
Ирански календар344 п.п. – 343 п.п.
Исламски календар355 п.х. – 354 п.х.
Јавански календар157–158
Јулијански календар278
CCLXXVIII
Корејски календар2611
Мингуо-календар1634 пред Р. Кина
民前1634年
Нанакшахи−1190
Селевкидски календар589/590 г.г.
Тајландски сончев календар820–821
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
404 или 23 или −749
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
405 или 24 или −748

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5786 и 5787 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5028 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4038 и 4039 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1031.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 278 година се протега во 2914 и 2915, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2974 и 2975 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 821. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 355 и 354 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   278 на Ризницата ?