< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

280 (CCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 280 година од новата ера, 280. од првиот милениум, 80. од III век и прва од 280-тите.

280 во разни календари
Грегоријански календар280
CCLXXX
Ab urbe condita1033
Асирски календар5030
Балиски календар201–202
Бенгалски календар−313
Берберски календар1230
Будистички календар824
Бурмански календар−358
Византиски календар5788–5789
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2976 или 2916
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2977 или 2917
Коптски календар−4 – −3
Етиопски календар272–273
Еврејски календар4040–4041
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера336–337
 - Сачка ера201–202
 - Кали-југа3380–3381
Холоценски календар10280
Ирански календар342 п.п. – 341 п.п.
Исламски календар353 п.х. – 352 п.х.
Јавански календар159–160
Јулијански календар280
CCLXXX
Корејски календар2613
Мингуо-календар1632 пред Р. Кина
民前1632年
Нанакшахи−1188
Селевкидски календар591/592 г.г.
Тајландски сончев календар822–823
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
406 или 25 или −747
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
407 или 26 или −746

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5788 и 5789 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5030 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4040 и 4041 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1033.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 280 година се протега во 2916 и 2917, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2976 и 2977 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 823. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 353 и 352 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   280 на Ризницата ?