< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

277 (CCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 277 година од новата ера, 277. од првиот милениум, 77. од III век и осма од 270-тите.

277 во разни календари
Грегоријански календар277
CCLXXVII
Ab urbe condita1030
Асирски календар5027
Балиски календар198–199
Бенгалски календар−316
Берберски календар1227
Будистички календар821
Бурмански календар−361
Византиски календар5785–5786
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2973 или 2913
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2974 или 2914
Коптски календар−7 – −6
Етиопски календар269–270
Еврејски календар4037–4038
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера333–334
 - Сачка ера198–199
 - Кали-југа3377–3378
Холоценски календар10277
Ирански календар345 п.п. – 344 п.п.
Исламски календар356 п.х. – 355 п.х.
Јавански календар156–157
Јулијански календар277
CCLXXVII
Корејски календар2610
Мингуо-календар1635 пред Р. Кина
民前1635年
Нанакшахи−1191
Селевкидски календар588/589 г.г.
Тајландски сончев календар819–820
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
403 или 22 или −750
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
404 или 23 или −749

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5785 и 5786 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5027 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4037 и 4038 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1030.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 277 година се протега во 2913 и 2914, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2973 и 2974 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 820. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 356 и 355 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди