< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

247 (CCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 247 година од новата ера, 247. од првиот милениум, 47. од III век и осма од 240-тите.

247 во разни календари
Грегоријански календар247
CCXLVII
Ab urbe condita1000
Асирски календар4997
Балиски календар168–169
Бенгалски календар−346
Берберски календар1197
Будистички календар791
Бурмански календар−391
Византиски календар5755–5756
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2943 или 2883
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2944 или 2884
Коптски календар−37 – −36
Етиопски календар239–240
Еврејски календар4007–4008
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера303–304
 - Сачка ера168–169
 - Кали-југа3347–3348
Холоценски календар10247
Ирански календар375 п.п. – 374 п.п.
Исламски календар387 п.х. – 386 п.х.
Јавански календар125–126
Јулијански календар247
CCXLVII
Корејски календар2580
Мингуо-календар1665 пред Р. Кина
民前1665年
Нанакшахи−1221
Селевкидски календар558/559 г.г.
Тајландски сончев календар789–790
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
373 или −8 или −780
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
374 или −7 или −779

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5755 и 5756 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4997 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4007 и 4008 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1000.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 247 година се протега во 2883 и 2884, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2943 и 2944 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 790. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 387 и 386 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   247 на Ризницата ?