< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

225 (CCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 225 година од новата ера, 225. од првиот милениум, 25. од III век и шеста од 220-тите.

225 во разни календари
Грегоријански календар225
CCXXV
Ab urbe condita978
Асирски календар4975
Балиски календар146–147
Бенгалски календар−368
Берберски календар1175
Будистички календар769
Бурмански календар−413
Византиски календар5733–5734
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2921 или 2861
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2922 или 2862
Коптски календар−59 – −58
Етиопски календар217–218
Еврејски календар3985–3986
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера281–282
 - Сачка ера146–147
 - Кали-југа3325–3326
Холоценски календар10225
Ирански календар397 п.п. – 396 п.п.
Исламски календар409 п.х. – 408 п.х.
Јавански календар103–104
Јулијански календар225
CCXXV
Корејски календар2558
Мингуо-календар1687 пред Р. Кина
民前1687年
Нанакшахи−1243
Селевкидски календар536/537 г.г.
Тајландски сончев календар767–768
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
351 или −30 или −802
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
352 или −29 или −801

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5733 и 5734 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4975 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3985 и 3986 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 978.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 225 година се протега во 2861 и 2862, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2921 и 2922 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 768. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 409 и 408 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   225 на Ризницата ?