< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

246 (CCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 246 година од новата ера, 246. од првиот милениум, 46. од III век и седма од 240-тите.

246 во разни календари
Грегоријански календар246
CCXLVI
Ab urbe condita999
Асирски календар4996
Балиски календар167–168
Бенгалски календар−347
Берберски календар1196
Будистички календар790
Бурмански календар−392
Византиски календар5754–5755
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2942 или 2882
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2943 или 2883
Коптски календар−38 – −37
Етиопски календар238–239
Еврејски календар4006–4007
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера302–303
 - Сачка ера167–168
 - Кали-југа3346–3347
Холоценски календар10246
Ирански календар376 п.п. – 375 п.п.
Исламски календар388 п.х. – 387 п.х.
Јавански календар124–125
Јулијански календар246
CCXLVI
Корејски календар2579
Мингуо-календар1666 пред Р. Кина
民前1666年
Нанакшахи−1222
Селевкидски календар557/558 г.г.
Тајландски сончев календар788–789
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
372 или −9 или −781
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
373 или −8 или −780

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5754 и 5755 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4996 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4006 и 4007 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 999.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 246 година се протега во 2882 и 2883, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2942 и 2943 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 789. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 388 и 387 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди