< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

300 (CCC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 300 година од новата ера, 300. од првиот милениум, последна од III век и прва од 300-тите.

300 во разни календари
Грегоријански календар300
CCC
Ab urbe condita1053
Асирски календар5050
Балиски календар221–222
Бенгалски календар−293
Берберски календар1250
Будистички календар844
Бурмански календар−338
Византиски календар5808–5809
Кинески календар己未(зем. коза)
2996 или 2936
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2997 или 2937
Коптски календар16–17
Етиопски календар292–293
Еврејски календар4060–4061
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера356–357
 - Сачка ера221–222
 - Кали-југа3400–3401
Холоценски календар10300
Ирански календар322 п.п. – 321 п.п.
Исламски календар332 п.х. – 331 п.х.
Јавански календар180–181
Јулијански календар300
CCC
Корејски календар2633
Мингуо-календар1612 пред Р. Кина
民前1612年
Нанакшахи−1168
Селевкидски календар611/612 г.г.
Тајландски сончев календар842–843
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
426 или 45 или −727
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
427 или 46 или −726

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5808 и 5809 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5050 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4060 и 4061 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1053.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 300 година се протега во 2936 и 2937, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2996 и 2997 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 843. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 332 и 331 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   300 на Ризницата ?