< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

275 (CCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 275 година од новата ера, 275. од првиот милениум, 75. од III век и шеста од 270-тите.

275 во разни календари
Грегоријански календар275
CCLXXV
Ab urbe condita1028
Асирски календар5025
Балиски календар196–197
Бенгалски календар−318
Берберски календар1225
Будистички календар819
Бурмански календар−363
Византиски календар5783–5784
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2971 или 2911
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2972 или 2912
Коптски календар−9 – −8
Етиопски календар267–268
Еврејски календар4035–4036
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера331–332
 - Сачка ера196–197
 - Кали-југа3375–3376
Холоценски календар10275
Ирански календар347 п.п. – 346 п.п.
Исламски календар358 п.х. – 357 п.х.
Јавански календар154–155
Јулијански календар275
CCLXXV
Корејски календар2608
Мингуо-календар1637 пред Р. Кина
民前1637年
Нанакшахи−1193
Селевкидски календар586/587 г.г.
Тајландски сончев календар817–818
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
401 или 20 или −752
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
402 или 21 или −751

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5783 и 5784 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5025 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4035 и 4036 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1028.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 275 година се протега во 2911 и 2912, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2971 и 2972 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 818. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 358 и 357 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   275 на Ризницата ?