< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

230 (CCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 230 година од новата ера, 230. од првиот милениум, 30. од III век и прва од 230-тите.

230 во разни календари
Грегоријански календар230
CCXXX
Ab urbe condita983
Асирски календар4980
Балиски календар151–152
Бенгалски календар−363
Берберски календар1180
Будистички календар774
Бурмански календар−408
Византиски календар5738–5739
Кинески календар己酉(зем. петел)
2926 или 2866
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2927 или 2867
Коптски календар−54 – −53
Етиопски календар222–223
Еврејски календар3990–3991
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера286–287
 - Сачка ера151–152
 - Кали-југа3330–3331
Холоценски календар10230
Ирански календар392 п.п. – 391 п.п.
Исламски календар404 п.х. – 403 п.х.
Јавански календар108–109
Јулијански календар230
CCXXX
Корејски календар2563
Мингуо-календар1682 пред Р. Кина
民前1682年
Нанакшахи−1238
Селевкидски календар541/542 г.г.
Тајландски сончев календар772–773
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
356 или −25 или −797
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
357 или −24 или −796

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5738 и 5739 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4980 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3990 и 3991 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 983.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 230 година се протега во 2866 и 2867, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2926 и 2927 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 773. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 404 и 403 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   230 на Ризницата ?