< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

279 (CCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 279 година од новата ера, 279. од првиот милениум, 79. од III век и последна од 270-тите.

279 во разни календари
Грегоријански календар279
CCLXXIX
Ab urbe condita1032
Асирски календар5029
Балиски календар200–201
Бенгалски календар−314
Берберски календар1229
Будистички календар823
Бурмански календар−359
Византиски календар5787–5788
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2975 или 2915
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2976 или 2916
Коптски календар−5 – −4
Етиопски календар271–272
Еврејски календар4039–4040
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера335–336
 - Сачка ера200–201
 - Кали-југа3379–3380
Холоценски календар10279
Ирански календар343 п.п. – 342 п.п.
Исламски календар354 п.х. – 353 п.х.
Јавански календар158–159
Јулијански календар279
CCLXXIX
Корејски календар2612
Мингуо-календар1633 пред Р. Кина
民前1633年
Нанакшахи−1189
Селевкидски календар590/591 г.г.
Тајландски сончев календар821–822
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
405 или 24 или −748
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
406 или 25 или −747

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5787 и 5788 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5029 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4039 и 4040 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1032.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 279 година се протега во 2915 и 2916, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2975 и 2976 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 822. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 354 и 353 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   279 на Ризницата ?