< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

290 (CCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 290 година од новата ера, 290. од првиот милениум, 90. од III век и прва од 290-тите.

290 во разни календари
Грегоријански календар290
CCXC
Ab urbe condita1043
Асирски календар5040
Балиски календар211–212
Бенгалски календар−303
Берберски календар1240
Будистички календар834
Бурмански календар−348
Византиски календар5798–5799
Кинески календар己酉(зем. петел)
2986 или 2926
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2987 или 2927
Коптски календар6–7
Етиопски календар282–283
Еврејски календар4050–4051
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера346–347
 - Сачка ера211–212
 - Кали-југа3390–3391
Холоценски календар10290
Ирански календар332 п.п. – 331 п.п.
Исламски календар342 п.х. – 341 п.х.
Јавански календар170–171
Јулијански календар290
CCXC
Корејски календар2623
Мингуо-календар1622 пред Р. Кина
民前1622年
Нанакшахи−1178
Селевкидски календар601/602 г.г.
Тајландски сончев календар832–833
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
416 или 35 или −737
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
417 или 36 или −736

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5798 и 5799 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5040 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4050 и 4051 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1043.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 290 година се протега во 2926 и 2927, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2986 и 2987 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 833. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 342 и 341 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   290 на Ризницата ?