< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

316 (CCCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 316 година од новата ера, 316. од првиот милениум, 16. од IV век и седма од 310-тите.

316 во разни календари
Грегоријански календар316
CCCXVI
Ab urbe condita1069
Асирски календар5066
Балиски календар237–238
Бенгалски календар−277
Берберски календар1266
Будистички календар860
Бурмански календар−322
Византиски календар5824–5825
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3012 или 2952
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3013 или 2953
Коптски календар32–33
Етиопски календар308–309
Еврејски календар4076–4077
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера372–373
 - Сачка ера237–238
 - Кали-југа3416–3417
Холоценски календар10316
Ирански календар306 п.п. – 305 п.п.
Исламски календар315 п.х. – 314 п.х.
Јавански календар196–197
Јулијански календар316
CCCXVI
Корејски календар2649
Мингуо-календар1596 пред Р. Кина
民前1596年
Нанакшахи−1152
Селевкидски календар627/628 г.г.
Тајландски сончев календар858–859
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
442 или 61 или −711
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
443 или 62 или −710

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5824 и 5825 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5066 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4076 и 4077 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1069.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 316 година се протега во 2952 и 2953, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3012 и 3013 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 859. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 315 и 314 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди