< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

224 (CCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 224 година од новата ера, 224. од првиот милениум, 24. од III век и петта од 220-тите.

224 во разни календари
Грегоријански календар224
CCXXIV
Ab urbe condita977
Асирски календар4974
Балиски календар145–146
Бенгалски календар−369
Берберски календар1174
Будистички календар768
Бурмански календар−414
Византиски календар5732–5733
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2920 или 2860
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2921 или 2861
Коптски календар−60 – −59
Етиопски календар216–217
Еврејски календар3984–3985
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера280–281
 - Сачка ера145–146
 - Кали-југа3324–3325
Холоценски календар10224
Ирански календар398 п.п. – 397 п.п.
Исламски календар410 п.х. – 409 п.х.
Јавански календар102–103
Јулијански календар224
CCXXIV
Корејски календар2557
Мингуо-календар1688 пред Р. Кина
民前1688年
Нанакшахи−1244
Селевкидски календар535/536 г.г.
Тајландски сончев календар766–767
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
350 или −31 или −803
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
351 или −30 или −802

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5732 и 5733 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4974 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3984 и 3985 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 977.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 224 година се протега во 2860 и 2861, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2920 и 2921 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 767. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 410 и 409 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди