< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

205 (CCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 205. година од новата ера, 205. од првиот милениум, 5. од 3 век и шеста од 200-тите.

205 г.  во други календари
Грегоријански календар 205
CCV
Ab urbe condita 958
Асирски календар 4955
Бахајски календар -1639–-1638
Бенгалски календар -388
Берберски календар 1155
Будистички календар 749
Бурмански календар -433
Византиски календар 5713–5714
Еврејски календар 3965–3966
Ерменски календар
Етиопски календар 197-198
Ирански календар 417 п.с. – 416 п.с.
Исламски календар 430 пред хиџра – 429 пред хиџра
Јулијански календар 205    CCV
Кинески календар 甲申年月日
(2841/2901)
— до —
乙酉年月日
(2842/2902)
Коптски календар -79–-78
Корејски календар 2538
Календар Мингуо 1707 пред РК
民前1707年
Селевкидски календар 516–517
Тајландски сончев календар 748
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 261–262
 - Шака самват 127–128
 - Кали југа 3306–3307
Холоценски календар 10205
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5713 и 5714 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4955 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3965 и 3966 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 958.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 205. година се протега во 2841 и 2842, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2901 и 2902 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 748. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 430 и 429 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди