< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

292 (CCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 292 година од новата ера, 292. од првиот милениум, 92. од III век и трета од 290-тите.

292 во разни календари
Грегоријански календар292
CCXCII
Ab urbe condita1045
Асирски календар5042
Балиски календар213–214
Бенгалски календар−301
Берберски календар1242
Будистички календар836
Бурмански календар−346
Византиски календар5800–5801
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2988 или 2928
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2989 или 2929
Коптски календар8–9
Етиопски календар284–285
Еврејски календар4052–4053
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера348–349
 - Сачка ера213–214
 - Кали-југа3392–3393
Холоценски календар10292
Ирански календар330 п.п. – 329 п.п.
Исламски календар340 п.х. – 339 п.х.
Јавански календар172–173
Јулијански календар292
CCXCII
Корејски календар2625
Мингуо-календар1620 пред Р. Кина
民前1620年
Нанакшахи−1176
Селевкидски календар603/604 г.г.
Тајландски сончев календар834–835
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
418 или 37 или −735
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
419 или 38 или −734

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5800 и 5801 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5042 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4052 и 4053 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1045.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 292 година се протега во 2928 и 2929, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2988 и 2989 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 835. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 340 и 339 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди