< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

281 (CCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 281 година од новата ера, 281. од првиот милениум, 81. од III век и втора од 280-тите.

281 во разни календари
Грегоријански календар281
CCLXXXI
Ab urbe condita1034
Асирски календар5031
Балиски календар202–203
Бенгалски календар−312
Берберски календар1231
Будистички календар825
Бурмански календар−357
Византиски календар5789–5790
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2977 или 2917
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2978 или 2918
Коптски календар−3 – −2
Етиопски календар273–274
Еврејски календар4041–4042
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера337–338
 - Сачка ера202–203
 - Кали-југа3381–3382
Холоценски календар10281
Ирански календар341 п.п. – 340 п.п.
Исламски календар352 п.х. – 350 п.х.
Јавански календар160–161
Јулијански календар281
CCLXXXI
Корејски календар2614
Мингуо-календар1631 пред Р. Кина
民前1631年
Нанакшахи−1187
Селевкидски календар592/593 г.г.
Тајландски сончев календар823–824
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
407 или 26 или −746
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
408 или 27 или −745

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5789 и 5790 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5031 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4041 и 4042 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1034.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 281 година се протега во 2917 и 2918, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2977 и 2978 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 824. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 352 и 350 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди