< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

245 (CCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 245 година од новата ера, 245. од првиот милениум, 45. од III век и шеста од 240-тите.

245 во разни календари
Грегоријански календар245
CCXLV
Ab urbe condita998
Асирски календар4995
Балиски календар166–167
Бенгалски календар−348
Берберски календар1195
Будистички календар789
Бурмански календар−393
Византиски календар5753–5754
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2941 или 2881
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2942 или 2882
Коптски календар−39 – −38
Етиопски календар237–238
Еврејски календар4005–4006
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера301–302
 - Сачка ера166–167
 - Кали-југа3345–3346
Холоценски календар10245
Ирански календар377 п.п. – 376 п.п.
Исламски календар389 п.х. – 388 п.х.
Јавански календар123–124
Јулијански календар245
CCXLV
Корејски календар2578
Мингуо-календар1667 пред Р. Кина
民前1667年
Нанакшахи−1223
Селевкидски календар556/557 г.г.
Тајландски сончев календар787–788
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
371 или −10 или −782
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
372 или −9 или −781

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5753 и 5754 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4995 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4005 и 4006 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 998.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 245 година се протега во 2881 и 2882, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2941 и 2942 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 788. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 389 и 388 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   245 на Ризницата ?