< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

286 (CCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 286 година од новата ера, 286. од првиот милениум, 86. од III век и седма од 280-тите.

286 во разни календари
Грегоријански календар286
CCLXXXVI
Ab urbe condita1039
Асирски календар5036
Балиски календар207–208
Бенгалски календар−307
Берберски календар1236
Будистички календар830
Бурмански календар−352
Византиски календар5794–5795
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2982 или 2922
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2983 или 2923
Коптски календар2–3
Етиопски календар278–279
Еврејски календар4046–4047
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера342–343
 - Сачка ера207–208
 - Кали-југа3386–3387
Холоценски календар10286
Ирански календар336 п.п. – 335 п.п.
Исламски календар346 п.х. – 345 п.х.
Јавански календар166–167
Јулијански календар286
CCLXXXVI
Корејски календар2619
Мингуо-календар1626 пред Р. Кина
民前1626年
Нанакшахи−1182
Селевкидски календар597/598 г.г.
Тајландски сончев календар828–829
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
412 или 31 или −741
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
413 или 32 или −740

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5794 и 5795 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5036 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4046 и 4047 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1039.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 286 година се протега во 2922 и 2923, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2982 и 2983 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 829. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 346 и 345 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди