< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

235 (CCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 235 година од новата ера, 235. од првиот милениум, 35. од III век и шеста од 230-тите.

235 во разни календари
Грегоријански календар235
CCXXXV
Ab urbe condita988
Асирски календар4985
Балиски календар156–157
Бенгалски календар−358
Берберски календар1185
Будистички календар779
Бурмански календар−403
Византиски календар5743–5744
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2931 или 2871
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2932 или 2872
Коптски календар−49 – −48
Етиопски календар227–228
Еврејски календар3995–3996
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера291–292
 - Сачка ера156–157
 - Кали-југа3335–3336
Холоценски календар10235
Ирански календар387 п.п. – 386 п.п.
Исламски календар399 п.х. – 398 п.х.
Јавански календар113–114
Јулијански календар235
CCXXXV
Корејски календар2568
Мингуо-календар1677 пред Р. Кина
民前1677年
Нанакшахи−1233
Селевкидски календар546/547 г.г.
Тајландски сончев календар777–778
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
361 или −20 или −792
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
362 или −19 или −791

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5743 и 5744 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4985 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3995 и 3996 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 988.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 235 година се протега во 2871 и 2872, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2931 и 2932 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 778. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 399 и 398 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   235 на Ризницата ?