< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

250 (CCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 250 година од новата ера, 250. од првиот милениум, 50. од III век и прва од 250-тите.

250 во разни календари
Грегоријански календар250
CCL
Ab urbe condita1003
Асирски календар5000
Балиски календар171–172
Бенгалски календар−343
Берберски календар1200
Будистички календар794
Бурмански календар−388
Византиски календар5758–5759
Кинески календар己巳(зем. змија)
2946 или 2886
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2947 или 2887
Коптски календар−34 – −33
Етиопски календар242–243
Еврејски календар4010–4011
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера306–307
 - Сачка ера171–172
 - Кали-југа3350–3351
Холоценски календар10250
Ирански календар372 п.п. – 371 п.п.
Исламски календар383 п.х. – 382 п.х.
Јавански календар128–129
Јулијански календар250
CCL
Корејски календар2583
Мингуо-календар1662 пред Р. Кина
民前1662年
Нанакшахи−1218
Селевкидски календар561/562 г.г.
Тајландски сончев календар792–793
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
376 или −5 или −777
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
377 или −4 или −776

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5758 и 5759 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5000 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4010 и 4011 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1003.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 250 година се протега во 2886 и 2887, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2946 и 2947 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 793. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 383 и 382 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   250 на Ризницата ?