< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

297 (CCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 297 година од новата ера, 297. од првиот милениум, 97. од III век и осма од 290-тите.

297 во разни календари
Грегоријански календар297
CCXCVII
Ab urbe condita1050
Асирски календар5047
Балиски календар218–219
Бенгалски календар−296
Берберски календар1247
Будистички календар841
Бурмански календар−341
Византиски календар5805–5806
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2993 или 2933
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2994 или 2934
Коптски календар13–14
Етиопски календар289–290
Еврејски календар4057–4058
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера353–354
 - Сачка ера218–219
 - Кали-југа3397–3398
Холоценски календар10297
Ирански календар325 п.п. – 324 п.п.
Исламски календар335 п.х. – 334 п.х.
Јавански календар177–178
Јулијански календар297
CCXCVII
Корејски календар2630
Мингуо-календар1615 пред Р. Кина
民前1615年
Нанакшахи−1171
Селевкидски календар608/609 г.г.
Тајландски сончев календар839–840
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
423 или 42 или −730
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
424 или 43 или −729

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5805 и 5806 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5047 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4057 и 4058 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1050.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 297 година се протега во 2933 и 2934, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2993 и 2994 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 840. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 335 и 334 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди