< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

254 (CCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 254 година од новата ера, 254. од првиот милениум, 54. од III век и петта од 250-тите.

254 во разни календари
Грегоријански календар254
CCLIV
Ab urbe condita1007
Асирски календар5004
Балиски календар175–176
Бенгалски календар−339
Берберски календар1204
Будистички календар798
Бурмански календар−384
Византиски календар5762–5763
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2950 или 2890
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2951 или 2891
Коптски календар−30 – −29
Етиопски календар246–247
Еврејски календар4014–4015
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера310–311
 - Сачка ера175–176
 - Кали-југа3354–3355
Холоценски календар10254
Ирански календар368 п.п. – 367 п.п.
Исламски календар379 п.х. – 378 п.х.
Јавански календар133–134
Јулијански календар254
CCLIV
Корејски календар2587
Мингуо-календар1658 пред Р. Кина
民前1658年
Нанакшахи−1214
Селевкидски календар565/566 г.г.
Тајландски сончев календар796–797
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
380 или −1 или −773
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
381 или 0 или −772

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5762 и 5763 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5004 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4014 и 4015 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1007.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 254 година се протега во 2890 и 2891, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2950 и 2951 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 797. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 379 и 378 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   254 на Ризницата ?