< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

252 (CCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 252 година од новата ера, 252. од првиот милениум, 52. од III век и трета од 250-тите.

252 во разни календари
Грегоријански календар252
CCLII
Ab urbe condita1005
Асирски календар5002
Балиски календар173–174
Бенгалски календар−341
Берберски календар1202
Будистички календар796
Бурмански календар−386
Византиски календар5760–5761
Кинески календар辛未(мет. коза)
2948 или 2888
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2949 или 2889
Коптски календар−32 – −31
Етиопски календар244–245
Еврејски календар4012–4013
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера308–309
 - Сачка ера173–174
 - Кали-југа3352–3353
Холоценски календар10252
Ирански календар370 п.п. – 369 п.п.
Исламски календар381 п.х. – 380 п.х.
Јавански календар130–132
Јулијански календар252
CCLII
Корејски календар2585
Мингуо-календар1660 пред Р. Кина
民前1660年
Нанакшахи−1216
Селевкидски календар563/564 г.г.
Тајландски сончев календар794–795
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
378 или −3 или −775
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
379 или −2 или −774

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5760 и 5761 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5002 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4012 и 4013 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1005.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 252 година се протега во 2888 и 2889, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2948 и 2949 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 795. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 381 и 380 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   252 на Ризницата ?