< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

240 (CCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 240 година од новата ера, 240. од првиот милениум, 40. од III век и прва од 240-тите.

240 во разни календари
Грегоријански календар240
CCXL
Ab urbe condita993
Асирски календар4990
Балиски календар161–162
Бенгалски календар−353
Берберски календар1190
Будистички календар784
Бурмански календар−398
Византиски календар5748–5749
Кинески календар己未(зем. коза)
2936 или 2876
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2937 или 2877
Коптски календар−44 – −43
Етиопски календар232–233
Еврејски календар4000–4001
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера296–297
 - Сачка ера161–162
 - Кали-југа3340–3341
Холоценски календар10240
Ирански календар382 п.п. – 381 п.п.
Исламски календар394 п.х. – 393 п.х.
Јавански календар118–119
Јулијански календар240
CCXL
Корејски календар2573
Мингуо-календар1672 пред Р. Кина
民前1672年
Нанакшахи−1228
Селевкидски календар551/552 г.г.
Тајландски сончев календар782–783
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
366 или −15 или −787
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
367 или −14 или −786

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5748 и 5749 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4990 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4000 и 4001 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 993.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 240 година се протега во 2876 и 2877, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2936 и 2937 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 783. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 394 и 393 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   240 на Ризницата ?