< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

276 (CCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 276 година од новата ера, 276. од првиот милениум, 76. од III век и седма од 270-тите.

276 во разни календари
Грегоријански календар276
CCLXXVI
Ab urbe condita1029
Асирски календар5026
Балиски календар197–198
Бенгалски календар−317
Берберски календар1226
Будистички календар820
Бурмански календар−362
Византиски календар5784–5785
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2972 или 2912
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2973 или 2913
Коптски календар−8 – −7
Етиопски календар268–269
Еврејски календар4036–4037
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера332–333
 - Сачка ера197–198
 - Кали-југа3376–3377
Холоценски календар10276
Ирански календар346 п.п. – 345 п.п.
Исламски календар357 п.х. – 356 п.х.
Јавански календар155–156
Јулијански календар276
CCLXXVI
Корејски календар2609
Мингуо-календар1636 пред Р. Кина
民前1636年
Нанакшахи−1192
Селевкидски календар587/588 г.г.
Тајландски сончев календар818–819
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
402 или 21 или −751
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
403 или 22 или −750

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5784 и 5785 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5026 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4036 и 4037 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1029.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 276 година се протега во 2912 и 2913, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2972 и 2973 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 819. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 357 и 356 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   276 на Ризницата ?