< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

282 (CCLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 282. година од новата ера, 282. од првиот милениум, 82. од 3 век и трета од 280-тите.

282 г.  во други календари
Грегоријански календар 282
CCLXXXII
Ab urbe condita 1035
Асирски календар 5032
Бахајски календар -1562–-1561
Бенгалски календар -311
Берберски календар 1232
Будистички календар 826
Бурмански календар -356
Византиски календар 5790–5791
Еврејски календар 4042–4043
Ерменски календар
Етиопски календар 274-275
Ирански календар 340 п.с. – 339 п.с.
Исламски календар 350 пред хиџра – 349 пред хиџра
Јулијански календар 282    CCLXXXII
Кинески календар 辛丑年月日
(2918/2978)
— до —
壬寅年月日
(2919/2979)
Коптски календар -2–-1
Корејски календар 2615
Календар Мингуо 1630 пред РК
民前1630年
Селевкидски календар 593–594
Тајландски сончев календар 825
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 338–339
 - Шака самват 204–205
 - Кали југа 3383–3384
Холоценски календар 10282
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5790 и 5791 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5032 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4042 и 4043 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1035.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 282. година се протега во 2918 и 2919, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2978 и 2979 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 825. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 350 и 349 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди