< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

215 (CCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 215 година од новата ера, 215. од првиот милениум, 15. од III век и шеста од 210-тите.

215 во разни календари
Грегоријански календар215
CCXV
Ab urbe condita968
Асирски календар4965
Балиски календар136–137
Бенгалски календар−378
Берберски календар1165
Будистички календар759
Бурмански календар−423
Византиски календар5723–5724
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2911 или 2851
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2912 или 2852
Коптски календар−69 – −68
Етиопски календар207–208
Еврејски календар3975–3976
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера271–272
 - Сачка ера136–137
 - Кали-југа3315–3316
Холоценски календар10215
Ирански календар407 п.п. – 406 п.п.
Исламски календар420 п.х. – 419 п.х.
Јавански календар92–93
Јулијански календар215
CCXV
Корејски календар2548
Мингуо-календар1697 пред Р. Кина
民前1697年
Нанакшахи−1253
Селевкидски календар526/527 г.г.
Тајландски сончев календар757–758
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
341 или −40 или −812
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
342 или −39 или −811

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5723 и 5724 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4965 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3975 и 3976 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 968.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 215 година се протега во 2851 и 2852, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2911 и 2912 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 758. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 420 и 419 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди