< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

204 (CCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 204 година од новата ера, 204. од првиот милениум, 4. од III век и петта од 200-тите.

204 во разни календари
Грегоријански календар204
CCIV
Ab urbe condita957
Асирски календар4954
Балиски календар125–126
Бенгалски календар−389
Берберски календар1154
Будистички календар748
Бурмански календар−434
Византиски календар5712–5713
Кинески календар癸未(вод. коза)
2900 или 2840
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2901 или 2841
Коптски календар−80 – −79
Етиопски календар196–197
Еврејски календар3964–3965
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера260–261
 - Сачка ера125–126
 - Кали-југа3304–3305
Холоценски календар10204
Ирански календар418 п.п. – 417 п.п.
Исламски календар431 п.х. – 430 п.х.
Јавански календар81–82
Јулијански календар204
CCIV
Корејски календар2537
Мингуо-календар1708 пред Р. Кина
民前1708年
Нанакшахи−1264
Селевкидски календар515/516 г.г.
Тајландски сончев календар746–747
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
330 или −51 или −823
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
331 или −50 или −822

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5712 и 5713 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4954 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3964 и 3965 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 957.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 204 година се протега во 2840 и 2841, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2900 и 2901 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 747. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 431 и 430 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   204 на Ризницата ?