< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

253 (CCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 253 година од новата ера, 253. од првиот милениум, 53. од III век и четвртта од 250-тите.

253 во разни календари
Грегоријански календар253
CCLIII
Ab urbe condita1006
Асирски календар5003
Балиски календар174–175
Бенгалски календар−340
Берберски календар1203
Будистички календар797
Бурмански календар−385
Византиски календар5761–5762
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2949 или 2889
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2950 или 2890
Коптски календар−31 – −30
Етиопски календар245–246
Еврејски календар4013–4014
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера309–310
 - Сачка ера174–175
 - Кали-југа3353–3354
Холоценски календар10253
Ирански календар369 п.п. – 368 п.п.
Исламски календар380 п.х. – 379 п.х.
Јавански календар132–133
Јулијански календар253
CCLIII
Корејски календар2586
Мингуо-календар1659 пред Р. Кина
民前1659年
Нанакшахи−1215
Селевкидски календар564/565 г.г.
Тајландски сончев календар795–796
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
379 или −2 или −774
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
380 или −1 или −773

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5761 и 5762 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5003 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4013 и 4014 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1006.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 253 година се протега во 2889 и 2890, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2949 и 2950 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 796. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 380 и 379 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   253 на Ризницата ?