< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

229 (CCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 229 година од новата ера, 229. од првиот милениум, 29. од III век и последна од 220-тите.

229 во разни календари
Грегоријански календар229
CCXXIX
Ab urbe condita982
Асирски календар4979
Балиски календар150–151
Бенгалски календар−364
Берберски календар1179
Будистички календар773
Бурмански календар−409
Византиски календар5737–5738
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2925 или 2865
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2926 или 2866
Коптски календар−55 – −54
Етиопски календар221–222
Еврејски календар3989–3990
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера285–286
 - Сачка ера150–151
 - Кали-југа3329–3330
Холоценски календар10229
Ирански календар393 п.п. – 392 п.п.
Исламски календар405 п.х. – 404 п.х.
Јавански календар107–108
Јулијански календар229
CCXXIX
Корејски календар2562
Мингуо-календар1683 пред Р. Кина
民前1683年
Нанакшахи−1239
Селевкидски календар540/541 г.г.
Тајландски сончев календар771–772
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
355 или −26 или −798
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
356 или −25 или −797

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5737 и 5738 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4979 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3989 и 3990 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 982.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 229 година се протега во 2865 и 2866, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2925 и 2926 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 772. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 405 и 404 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди