< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

244 (CCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 244 година од новата ера, 244. од првиот милениум, 44. од III век и петта од 240-тите.

244 во разни календари
Грегоријански календар244
CCXLIV
Ab urbe condita997
Асирски календар4994
Балиски календар165–166
Бенгалски календар−349
Берберски календар1194
Будистички календар788
Бурмански календар−394
Византиски календар5752–5753
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2940 или 2880
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2941 или 2881
Коптски календар−40 – −39
Етиопски календар236–237
Еврејски календар4004–4005
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера300–301
 - Сачка ера165–166
 - Кали-југа3344–3345
Холоценски календар10244
Ирански календар378 п.п. – 377 п.п.
Исламски календар390 п.х. – 389 п.х.
Јавански календар122–123
Јулијански календар244
CCXLIV
Корејски календар2577
Мингуо-календар1668 пред Р. Кина
民前1668年
Нанакшахи−1224
Селевкидски календар555/556 г.г.
Тајландски сончев календар786–787
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
370 или −11 или −783
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
371 или −10 или −782

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5752 и 5753 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4994 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4004 и 4005 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 997.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 244 година се протега во 2880 и 2881, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2940 и 2941 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 787. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 390 и 389 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   244 на Ризницата ?