< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

234 (CCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 234 година од новата ера, 234. од првиот милениум, 34. од III век и петта од 230-тите.

234 во разни календари
Грегоријански календар234
CCXXXIV
Ab urbe condita987
Асирски календар4984
Балиски календар155–156
Бенгалски календар−359
Берберски календар1184
Будистички календар778
Бурмански календар−404
Византиски календар5742–5743
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2930 или 2870
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2931 или 2871
Коптски календар−50 – −49
Етиопски календар226–227
Еврејски календар3994–3995
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера290–291
 - Сачка ера155–156
 - Кали-југа3334–3335
Холоценски календар10234
Ирански календар388 п.п. – 387 п.п.
Исламски календар400 п.х. – 399 п.х.
Јавански календар112–113
Јулијански календар234
CCXXXIV
Корејски календар2567
Мингуо-календар1678 пред Р. Кина
民前1678年
Нанакшахи−1234
Селевкидски календар545/546 г.г.
Тајландски сончев календар776–777
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
360 или −21 или −793
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
361 или −20 или −792

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5742 и 5743 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4984 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3994 и 3995 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 987.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 234 година се протега во 2870 и 2871, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2930 и 2931 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 777. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 400 и 399 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди