< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

271 (CCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 271 година од новата ера, 271. од првиот милениум, 71. од III век и втора од 270-тите.

271 во разни календари
Грегоријански календар271
CCLXXI
Ab urbe condita1024
Асирски календар5021
Балиски календар192–193
Бенгалски календар−322
Берберски календар1221
Будистички календар815
Бурмански календар−367
Византиски календар5779–5780
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2967 или 2907
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2968 или 2908
Коптски календар−13 – −12
Етиопски календар263–264
Еврејски календар4031–4032
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера327–328
 - Сачка ера192–193
 - Кали-југа3371–3372
Холоценски календар10271
Ирански календар351 п.п. – 350 п.п.
Исламски календар362 п.х. – 361 п.х.
Јавански календар150–151
Јулијански календар271
CCLXXI
Корејски календар2604
Мингуо-календар1641 пред Р. Кина
民前1641年
Нанакшахи−1197
Селевкидски календар582/583 г.г.
Тајландски сончев календар813–814
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
397 или 16 или −756
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
398 или 17 или −755

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5779 и 5780 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5021 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4031 и 4032 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1024.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 271 година се протега во 2907 и 2908, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2967 и 2968 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 814. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 362 и 361 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   271 на Ризницата ?