< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

227 (CCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 227 година од новата ера, 227. од првиот милениум, 27. од III век и осма од 220-тите.

227 во разни календари
Грегоријански календар227
CCXXVII
Ab urbe condita980
Асирски календар4977
Балиски календар148–149
Бенгалски календар−366
Берберски календар1177
Будистички календар771
Бурмански календар−411
Византиски календар5735–5736
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2923 или 2863
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2924 или 2864
Коптски календар−57 – −56
Етиопски календар219–220
Еврејски календар3987–3988
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера283–284
 - Сачка ера148–149
 - Кали-југа3327–3328
Холоценски календар10227
Ирански календар395 п.п. – 394 п.п.
Исламски календар407 п.х. – 406 п.х.
Јавански календар105–106
Јулијански календар227
CCXXVII
Корејски календар2560
Мингуо-календар1685 пред Р. Кина
民前1685年
Нанакшахи−1241
Селевкидски календар538/539 г.г.
Тајландски сончев календар769–770
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
353 или −28 или −800
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
354 или −27 или −799

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5735 и 5736 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4977 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3987 и 3988 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 980.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 227 година се протега во 2863 и 2864, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2923 и 2924 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 770. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 407 и 406 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   227 на Ризницата ?