< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

201 (CCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 201 година од новата ера, 201. од првиот милениум, 1. од III век и втора од 200-тите.

201 во разни календари
Грегоријански календар201
CCI
Ab urbe condita954
Асирски календар4951
Балиски календар122–123
Бенгалски календар−392
Берберски календар1151
Будистички календар745
Бурмански календар−437
Византиски календар5709–5710
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2897 или 2837
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2898 или 2838
Коптски календар−83 – −82
Етиопски календар193–194
Еврејски календар3961–3962
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера257–258
 - Сачка ера122–123
 - Кали-југа3301–3302
Холоценски календар10201
Ирански календар421 п.п. – 420 п.п.
Исламски календар434 п.х. – 433 п.х.
Јавански календар78–79
Јулијански календар201
CCI
Корејски календар2534
Мингуо-календар1711 пред Р. Кина
民前1711年
Нанакшахи−1267
Селевкидски календар512/513 г.г.
Тајландски сончев календар743–744
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
327 или −54 или −826
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
328 или −53 или −825

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5709 и 5710 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4951 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3961 и 3962 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 954.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 201 година се протега во 2837 и 2838, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2897 и 2898 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 744. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 434 и 433 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   201 на Ризницата ?