< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

232 (CCXXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 232. година од новата ера, 232. од првиот милениум, 32. од 3 век и трета од 230-тите.

232 г.  во други календари
Грегоријански календар 232
CCXXXII
Ab urbe condita 985
Асирски календар 4982
Бахајски календар -1612–-1611
Бенгалски календар -361
Берберски календар 1182
Будистички календар 776
Бурмански календар -406
Византиски календар 5740–5741
Еврејски календар 3992–3993
Ерменски календар
Етиопски календар 224-225
Ирански календар 390 п.с. – 389 п.с.
Исламски календар 402 пред хиџра – 401 пред хиџра
Јулијански календар 232    CCXXXII
Кинески календар 辛亥年月日
(2868/2928)
— до —
壬子年月日
(2869/2929)
Коптски календар -52–-51
Корејски календар 2565
Календар Мингуо 1680 пред РК
民前1680年
Селевкидски календар 543–544
Тајландски сончев календар 775
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 288–289
 - Шака самват 154–155
 - Кали југа 3333–3334
Холоценски календар 10232
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5740 и 5741 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4982 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3992 и 3993 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 985.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 232. година се протега во 2868 и 2869, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2928 и 2929 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 775. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 402 и 401 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди