< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

258 (CCLVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 258. година од новата ера, 258. од првиот милениум, 58. од 3 век и деветта од 250-тите.

258 г.  во други календари
Грегоријански календар 258
CCLVIII
Ab urbe condita 1011
Асирски календар 5008
Бахајски календар -1586–-1585
Бенгалски календар -335
Берберски календар 1208
Будистички календар 802
Бурмански календар -380
Византиски календар 5766–5767
Еврејски календар 4018–4019
Ерменски календар
Етиопски календар 250-251
Ирански календар 364 п.с. – 363 п.с.
Исламски календар 375 пред хиџра – 374 пред хиџра
Јулијански календар 258    CCLVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(2894/2954)
— до —
戊寅年月日
(2895/2955)
Коптски календар -26–-25
Корејски календар 2591
Календар Мингуо 1654 пред РК
民前1654年
Селевкидски календар 569–570
Тајландски сончев календар 801
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 314–315
 - Шака самват 180–181
 - Кали југа 3359–3360
Холоценски календар 10258
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5766 и 5767 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5008 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4018 и 4019 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1011.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 258. година се протега во 2894 и 2895, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2954 и 2955 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 801. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 375 и 374 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди