< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

272 (CCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 272 година од новата ера, 272. од првиот милениум, 72. од III век и трета од 270-тите.

272 во разни календари
Грегоријански календар272
CCLXXII
Ab urbe condita1025
Асирски календар5022
Балиски календар193–194
Бенгалски календар−321
Берберски календар1222
Будистички календар816
Бурмански календар−366
Византиски календар5780–5781
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2968 или 2908
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2969 или 2909
Коптски календар−12 – −11
Етиопски календар264–265
Еврејски календар4032–4033
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера328–329
 - Сачка ера193–194
 - Кали-југа3372–3373
Холоценски календар10272
Ирански календар350 п.п. – 349 п.п.
Исламски календар361 п.х. – 360 п.х.
Јавански календар151–152
Јулијански календар272
CCLXXII
Корејски календар2605
Мингуо-календар1640 пред Р. Кина
民前1640年
Нанакшахи−1196
Селевкидски календар583/584 г.г.
Тајландски сончев календар814–815
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
398 или 17 или −755
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
399 или 18 или −754

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5780 и 5781 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5022 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4032 и 4033 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1025.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 272 година се протега во 2908 и 2909, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2968 и 2969 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 815. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 361 и 360 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди