< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

299 (CCXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 299. година од новата ера, 299. од првиот милениум, 99. од 3 век и последна од 290-тите.

299 г.  во други календари
Грегоријански календар 299
CCXCIX
Ab urbe condita 1052
Асирски календар 5049
Бахајски календар -1545–-1544
Бенгалски календар -294
Берберски календар 1249
Будистички календар 843
Бурмански календар -339
Византиски календар 5807–5808
Еврејски календар 4059–4060
Ерменски календар
Етиопски календар 291-292
Ирански календар 323 п.с. – 322 п.с.
Исламски календар 333 пред хиџра – 332 пред хиџра
Јулијански календар 299    CCXCIX
Кинески календар 戊午年月日
(2935/2995)
— до —
己未年月日
(2936/2996)
Коптски календар 15–16
Корејски календар 2632
Календар Мингуо 1613 пред РК
民前1613年
Селевкидски календар 610–611
Тајландски сончев календар 842
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 355–356
 - Шака самват 221–222
 - Кали југа 3400–3401
Холоценски календар 10299
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5807 и 5808 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5049 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4059 и 4060 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1052.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 299. година се протега во 2935 и 2936, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2995 и 2996 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 842. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 333 и 332 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди