< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

207 (CCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 207 година од новата ера, 207. од првиот милениум, 7. од III век и осма од 200-тите.

207 во разни календари
Грегоријански календар207
CCVII
Ab urbe condita960
Асирски календар4957
Балиски календар128–129
Бенгалски календар−386
Берберски календар1157
Будистички календар751
Бурмански календар−431
Византиски календар5715–5716
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2903 или 2843
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2904 или 2844
Коптски календар−77 – −76
Етиопски календар199–200
Еврејски календар3967–3968
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера263–264
 - Сачка ера128–129
 - Кали-југа3307–3308
Холоценски календар10207
Ирански календар415 п.п. – 414 п.п.
Исламски календар428 п.х. – 427 п.х.
Јавански календар84–85
Јулијански календар207
CCVII
Корејски календар2540
Мингуо-календар1705 пред Р. Кина
民前1705年
Нанакшахи−1261
Селевкидски календар518/519 г.г.
Тајландски сончев календар749–750
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
333 или −48 или −820
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
334 или −47 или −819

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5715 и 5716 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4957 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3967 и 3968 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 960.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 207 година се протега во 2843 и 2844, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2903 и 2904 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 750. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 428 и 427 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   207 на Ризницата ?