< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

274 (CCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 274 година од новата ера, 274. од првиот милениум, 74. од III век и петта од 270-тите.

274 во разни календари
Грегоријански календар274
CCLXXIV
Ab urbe condita1027
Асирски календар5024
Балиски календар195–196
Бенгалски календар−319
Берберски календар1224
Будистички календар818
Бурмански календар−364
Византиски календар5782–5783
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2970 или 2910
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2971 или 2911
Коптски календар−10 – −9
Етиопски календар266–267
Еврејски календар4034–4035
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера330–331
 - Сачка ера195–196
 - Кали-југа3374–3375
Холоценски календар10274
Ирански календар348 п.п. – 347 п.п.
Исламски календар359 п.х. – 358 п.х.
Јавански календар153–154
Јулијански календар274
CCLXXIV
Корејски календар2607
Мингуо-календар1638 пред Р. Кина
民前1638年
Нанакшахи−1194
Селевкидски календар585/586 г.г.
Тајландски сончев календар816–817
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
400 или 19 или −753
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
401 или 20 или −752

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5782 и 5783 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5024 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4034 и 4035 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1027.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 274 година се протега во 2910 и 2911, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2970 и 2971 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 817. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 359 и 358 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   274 на Ризницата ?