< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

294 (CCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 294 година од новата ера, 294. од првиот милениум, 94. од III век и петта од 290-тите.

294 во разни календари
Грегоријански календар294
CCXCIV
Ab urbe condita1047
Асирски календар5044
Балиски календар215–216
Бенгалски календар−299
Берберски календар1244
Будистички календар838
Бурмански календар−344
Византиски календар5802–5803
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2990 или 2930
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2991 или 2931
Коптски календар10–11
Етиопски календар286–287
Еврејски календар4054–4055
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера350–351
 - Сачка ера215–216
 - Кали-југа3394–3395
Холоценски календар10294
Ирански календар328 п.п. – 327 п.п.
Исламски календар338 п.х. – 337 п.х.
Јавански календар174–175
Јулијански календар294
CCXCIV
Корејски календар2627
Мингуо-календар1618 пред Р. Кина
民前1618年
Нанакшахи−1174
Селевкидски календар605/606 г.г.
Тајландски сончев календар836–837
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
420 или 39 или −733
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
421 или 40 или −732

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5802 и 5803 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5044 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4054 и 4055 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1047.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 294 година се протега во 2930 и 2931, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2990 и 2991 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 837. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 338 и 337 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   294 на Ризницата ?