< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

259 (CCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 259 година од новата ера, 259. од првиот милениум, 59. од III век и последна од 250-тите.

259 во разни календари
Грегоријански календар259
CCLIX
Ab urbe condita1012
Асирски календар5009
Балиски календар180–181
Бенгалски календар−334
Берберски календар1209
Будистички календар803
Бурмански календар−379
Византиски календар5767–5768
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2955 или 2895
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2956 или 2896
Коптски календар−25 – −24
Етиопски календар251–252
Еврејски календар4019–4020
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера315–316
 - Сачка ера180–181
 - Кали-југа3359–3360
Холоценски календар10259
Ирански календар363 п.п. – 362 п.п.
Исламски календар374 п.х. – 373 п.х.
Јавански календар138–139
Јулијански календар259
CCLIX
Корејски календар2592
Мингуо-календар1653 пред Р. Кина
民前1653年
Нанакшахи−1209
Селевкидски календар570/571 г.г.
Тајландски сончев календар801–802
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
385 или 4 или −768
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
386 или 5 или −767

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5767 и 5768 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5009 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4019 и 4020 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1012.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 259 година се протега во 2895 и 2896, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2955 и 2956 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 802. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 374 и 373 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   259 на Ризницата ?