< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

284 (CCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 284 година од новата ера, 284. од првиот милениум, 84. од III век и петта од 280-тите.

284 во разни календари
Грегоријански календар284
CCLXXXIV
Ab urbe condita1037
Асирски календар5034
Балиски календар205–206
Бенгалски календар−309
Берберски календар1234
Будистички календар828
Бурмански календар−354
Византиски календар5792–5793
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2980 или 2920
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2981 или 2921
Коптски календар0–1
Етиопски календар276–277
Еврејски календар4044–4045
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера340–341
 - Сачка ера205–206
 - Кали-југа3384–3385
Холоценски календар10284
Ирански календар338 п.п. – 337 п.п.
Исламски календар348 п.х. – 347 п.х.
Јавански календар163–165
Јулијански календар284
CCLXXXIV
Корејски календар2617
Мингуо-календар1628 пред Р. Кина
民前1628年
Нанакшахи−1184
Селевкидски календар595/596 г.г.
Тајландски сончев календар826–827
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
410 или 29 или −743
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
411 или 30 или −742

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5792 и 5793 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5034 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4044 и 4045 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1037.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 284 година се протега во 2920 и 2921, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2980 и 2981 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 827. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 348 и 347 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди