Карин (латински: Marcus Aurelius Carinus Augustus[2]) бил римски цар. Познат и како Марко Аврелиј Карин . Со Римското Царство управувал од 283 до 285 година. Бил наследен од страна на Диоклецијан. Како цезар бил прогласен во 282 година, веднаш по доаѓањето на власт на татко му Кар. Додека брат му Нумеријан бил задолжен за источниот дел од империјата, тој управувал со западниот.[3]

Карин
Marcus Aurelius Carinus[1]
Роден 249
Починал 285

Наводи уреди

  1. Jones, A. H. M.; Martindale, J. R.; Morris, J. (1971). [[[:Предлошка:Googlebooks]] The Prosopography of the Later Roman Empire Volume 1: A.D. 260–395] Проверете ја вредноста |url= (help). Cambridge University Press. стр. 181. ISBN 0-521-07233-6.
  2. На класичен латински, името на Карин се пишува MARCVS AVRELIVS CARINVS AVGVSTVS.
  3.   Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Carinus, Marcus Aurelius“ . Encyclopædia Britannica. 5 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 337.CS1-одржување: ref=harv (link)