< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

219 (CCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 219 година од новата ера, 219. од првиот милениум, 19. од III век и последна од 210-тите.

219 во разни календари
Грегоријански календар219
CCXIX
Ab urbe condita972
Асирски календар4969
Балиски календар140–141
Бенгалски календар−374
Берберски календар1169
Будистички календар763
Бурмански календар−419
Византиски календар5727–5728
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2915 или 2855
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2916 или 2856
Коптски календар−65 – −64
Етиопски календар211–212
Еврејски календар3979–3980
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера275–276
 - Сачка ера140–141
 - Кали-југа3319–3320
Холоценски календар10219
Ирански календар403 п.п. – 402 п.п.
Исламски календар415 п.х. – 414 п.х.
Јавански календар96–98
Јулијански календар219
CCXIX
Корејски календар2552
Мингуо-календар1693 пред Р. Кина
民前1693年
Нанакшахи−1249
Селевкидски календар530/531 г.г.
Тајландски сончев календар761–762
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
345 или −36 или −808
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
346 или −35 или −807

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5727 и 5728 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4969 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3979 и 3980 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 972.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 219 година се протега во 2855 и 2856, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2915 и 2916 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 762. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 415 и 414 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   219 на Ризницата ?