< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

257 (CCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 257 година од новата ера, 257. од првиот милениум, 57. од III век и осма од 250-тите.

257 во разни календари
Грегоријански календар257
CCLVII
Ab urbe condita1010
Асирски календар5007
Балиски календар178–179
Бенгалски календар−336
Берберски календар1207
Будистички календар801
Бурмански календар−381
Византиски календар5765–5766
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2953 или 2893
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2954 или 2894
Коптски календар−27 – −26
Етиопски календар249–250
Еврејски календар4017–4018
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера313–314
 - Сачка ера178–179
 - Кали-југа3357–3358
Холоценски календар10257
Ирански календар365 п.п. – 364 п.п.
Исламски календар376 п.х. – 375 п.х.
Јавански календар136–137
Јулијански календар257
CCLVII
Корејски календар2590
Мингуо-календар1655 пред Р. Кина
民前1655年
Нанакшахи−1211
Селевкидски календар568/569 г.г.
Тајландски сончев календар799–800
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
383 или 2 или −770
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
384 или 3 или −769

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5765 и 5766 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5007 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4017 и 4018 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1010.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 257 година се протега во 2893 и 2894, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2953 и 2954 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 800. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 376 и 375 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди