Церера (џуџеста планета)

џуџеста планета

Церера (ознака: 1 Церера; симбол: ⚳)[2] — најмалата позната џуџеста планета во Сончевиот Систем и единствена во астероидниот појас. Наречена е по римската божица Церера.

Церера ⚳
PIA18920-Ceres-DwarfPlanet-20150219.jpg
Церера сликана од леталото Зора, 19 февруари 2015.
Откривање[1]
ОткривачЏузепе Пјаци
Откриено1 јануари 1801
Ознаки
ЦМП-ознака1 Ceres
A899 OF; 1943 XB
Орбитите на Церера (сино) и неколку други планети (бело/сиво).

НаводиУреди

  1. Schmadel, Lutz (2003). Dictionary of minor planet names (V. изд.). Germany: Springer. стр. 15. ISBN 3-540-00238-3. Посетено на 2008-12-30.
  2. JPL/NASA (2015-04-22). „What is a Dwarf Planet?“. Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 2022-01-19.