Поврзано: Њујорк Тајмс, Индиски Тајмс и Ирски Тајмс

Тајмс (англиски:The Times) е дневен весник кој излегува во Лондон. Претставува еден од најстарите и највлијателните британски весници и еден од најголемите весници во светот.

Тајмс
The Times
Thetimes-oct17-2007.jpg
Насловната страница од изданието од 17 октомври 2007
ТипДневен весник
ФорматКомпактен
СопственикTimes Newspapers Ltd
УредникЏејмс Хардинг
Основан1785
Политичка определбаДесница
СедиштеВапинг, Лондон
Тираж618.160 [1]
Страницаwww.timesonline.co.uk

Весникот бил основан од страна на Џон И. Волтер во 1785 год. под името „Дејли јуниверзал реџистер“, додека името Тајмс го добил во 1788[2]. Весникот бил високо почитуван национален журнал во средината на 19 век, но неговата репутација и тираж опаднале. Доминацијата во уредувањето и покривањето на вести и настани била повратена на чело со уредникот Вилијам Халеј, а од 1981 г., Тајмс бил купен од страна на компанијата „Њус корпорејшн“ на Руперт Мардок[2].


НаводиУреди

  1. Tryhorn, Chris (9 мај 2008). „April ABCS - Financial Times dips for second month“ (англиски). Guardian.co.uk. Посетено на 24 мај2008. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. 2,0 2,1 Бунтевска Сузана: Британика енциклопедиски речник:1-10;(книга 9). - Скопје, 2005, Топер, стр.119

Надворешни врскиУреди